Årskurs F – 6 vid Harbo skola

Förskoleklass

Förskoleklass är verksamheten året före själva skolstarten. Det är en skolform där lek och skapande, lust och nyfikenhet skall utmärka verksamheten. Vi utgår från skolans läroplan och arbetar med såväl läs- och skrivförberedelser, grundläggande begrepp i matematik som skapande och lek.

Årskurs 1 – 2

Grundskolan börjar med år 1 och 2. Här läggs grunderna till allt! Skriv- och läsinlärning och grunder i matematik är fokus i undervisningen. De åldersblandade klasserna kallas för Linnea och Maja. Den åldersblandade gruppen är grunden i klasserna men det hindrar inte att eleverna ibland undervisas i respektive åldersgrupp.

Årskurs 3 – 4

Årskurs tre och fyra bjuder på nya utmaningar. Nu är barnen säkrare i läsning, skrivning och matematik och deras utforskande av andra ämnen tar än större plats. Slöjd är ett nytt ämne på schemat.

Årskurs 5 – 6

I årskurs fem och sex går skolans äldsta elever. Årskurs 6 åker till Östervåla för hemkunskap och moderna språk. Från höstterminen i årskurs 6 får eleverna betyg. Informationsmöte om betygssättning erbjuds till föräldrar under höstterminen.

Kontakt

Sjukanmälan
Förskoleklass: 0292-718 72
Årskurs 1-6: 0292-718 51

Förskolans arbetslag
0292-718 72
Telefonen är kopplat till en telefonsvarare där du kan lämna meddelande.

Sara Widenbring
Förskollärare, mentor årskurs F-2a (Maja)
sara.widenbrin@edu.heby.se

Ulrika Helgesson
Förskollärare, mentor årskurs F-2a (Maja)
ulrika.helgesson@edu.heby.se

Lena Englund
Mentor årskurs 1-2b (Linnea)
lena.englund@edu.heby.se

Petra Askling
Mentor årskurs 3
petra.askling@edu.heby.se

Lisa Melin
Mentor årskurs 4
lisa.melin@edu.heby.se

Tove Holling
Mentor årskurs 5
tove.holling@edu.heby.se

Sofia Flink
Mentor årskurs 6
sofia.flink@edu.heby.se

Sophie Persson
Idrottslärare årskurs 3-6
sophie.persson@edu.heby.se

De kommentarer som skrivs skickas till ansvarig för aktuell sida. Inga kommentarer publiceras på webbplatsen.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML attibut är godkända att använda:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>