Årskurs F – 6 vid Harbo skola

Förskoleklass

Förskoleklass är verksamheten året före själva skolstarten. Det är en skolform där lek och skapande, lust och nyfikenhet skall utmärka verksamheten. Vi utgår från skolans läroplan och arbetar med såväl läs- och skrivförberedelser, grundläggande begrepp i matematik som skapande och lek.

Årskurs 1 – 2

Grundskolan börjar med år 1 och 2. Här läggs grunderna till allt! Skriv- och läsinlärning och grunder i matematik är fokus i undervisningen. De åldersblandade klasserna kallas för Linnea och Maja. Den åldersblandade gruppen är grunden i klasserna men det hindrar inte att eleverna ibland undervisas i respektive åldersgrupp.

Årskurs 3 – 4

Årskurs tre och fyra bjuder på nya utmaningar. Nu är barnen säkrare i läsning, skrivning och matematik och deras utforskande av andra ämnen tar än större plats. Slöjd är ett nytt ämne på schemat.

Årskurs 5 – 6

I årskurs fem och sex går skolans äldsta elever. Årskurs 6 åker till Östervåla för hemkunskap och moderna språk. Från höstterminen i årskurs 6 får eleverna betyg. Informationsmöte om betygssättning erbjuds till föräldrar under höstterminen.

Kontakt

Sjukanmälan förskoleklass
Skola24

Personalrum
0292-718 51

Förskoleklass
0292-718 72

Sara Widenbring
Förskollärare
sara.widenbrin@edu.heby.se

Ulrika Helgesson
Förskollärare
ulrika.helgesson@edu.heby.se

Sjukanmälan årskurs 1-6
Skola24

Arbetslagstelefon 1-3
0292-718 54

Lena Englund
Mentor årskurs 1-2
lena.englund@edu.heby.se

Lisa Melin
Mentor årskurs 1-2
lisa.melin@edu.heby.se

Petra Askling
Mentor årskurs 3
petra.askling@edu.heby.se

Arbetslagstelefon 4-6
0292-71873

Daniel Isaksson Norlén
Mentor årskurs 4
daniel.isakssonnorlen@edu.heby.se

Susanne Bengtsson
Mentor årskurs 5
susanne.bengtsson@edu.heby.se

Tove Holling
Mentor årskurs 6
tove.holling@edu.heby.se

De kommentarer som skrivs skickas till ansvarig för aktuell sida. Inga kommentarer publiceras på webbplatsen.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML attibut är godkända att använda:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>