Årskurs F – 6 vid Tärnsjö skola

Förskoleklass

Förskoleklass är verksamheten året före själva skolstarten. Det är en frivillig skolform där lek och skapande, lust och nyfikenhet skall utmärka verksamheten. Vi utgår från skolans läroplan och arbetar med såväl läs- och skrivförberedelser, grundläggande begrepp i matematik som skapande och lek. Förskoleklassens verksamhet pågår måndag till torsdag på förmiddagarna. Barnen äter lunch hos oss.

Årskurs 1 – 2

Grundskolan börjar med år 1 och 2. Här läggs grunderna till allt! Skriv- och läsinlärning och grunder i matematik är fokus i undervisningen.

De är tre åldersblandade klasser. Eleverna i 1-2 undervisas både var årskurs för sig och i åldersblandade grupper. Vår speciallärare stöttar de barn som behöver extra hjälp med intensivperioder med läs-, skriv- och matematikträning.

Årskurs 3 – 4

Årskurs tre och fyra bjuder på nya utmaningar. Nu börjar barnen vara alltmer säkra i läsning, skrivning och matematik och deras utforskande av andra ämnen tar än större plats. Slöjd är ett nytt ämne på schemat. Det är få elever i varje klass och därför undervisas klasserna ibland åldersblandat.

Vår speciallärare stöttar de barn som behöver extra hjälp med intensivperioder med läs- och matematikträning.

Årskurs 5 – 6

I årskurs fem och sex går skolans äldsta elever. Klass 6 åker till Östervåla för hemkunskap och moderna språk.

Från ht i år 6 får eleverna betyg. Informationsmöte om betygssättning erbjuds till föräldrar under höstterminen.

Kontakt

Sjukanmälan förskoleklass
0292-718 06

Ingela Hage
ingela.hage@edu.heby.se

Ulla Larsson
Förskolelärare
ulla.larsson@edu.heby.se

Sjukanmälan årskurs 1-6
0292-718 07

Sandra Henningson
Mentor årskurs 1-2a
sandra.henningson@edu.heby.se

Josefin Lindström
Mentor årskurs 1-2b
josefin.lindström@edu.heby.se

Sofia Svedlund
Mentor årskurs 3
sofia.svedlund@edu.heby.se

Maria Robinson
Mentor årskurs 4
maria.robinson@edu.heby.se

Susanne Bengtsson
Mentor årskurs 5
susanne.bengtsson@edu.heby.se

Thomas Österberg
Mentor årskurs 6
thomas.osterberg@edu.heby.se

Sophie Persson
Idrottslärare årskurs 3-6
sophie.persson@edu.heby.se

De kommentarer som skrivs skickas till ansvarig för aktuell sida. Inga kommentarer publiceras på webbplatsen.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML attibut är godkända att använda:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>